• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/evdenevenakliyatsepeti/

Nakliyat Firma Belgeleri Hakkında

Nakliyat Firma Belgeleri Hakkında

Nakliyat Firma Belgeleri: Nakliyat işiyle uğraşan firma yada tekil kişilerin bulundurmak zorunda olduğu belgelerdir.Ulaştırma Bakanlığı tarafından nakliyatçı firma yada tekil kişilere belirli bir ücret karşılığında verilir.Bu belgeleri alan firma yada kişiler kanunen nakliyatçılık yapma hakkına kavuşurlar, belgesi olmayan firma yada kişiler korsan nakliyat firması kategorisine girer.2004 yılında söz konusu edilen ve takiben 2005 ve 2006 yıllarında çeşitli düzenlemeler yapılan taşımacılık belgeleri K yetki belgesi olarak adlandırılmış ve taşımanın türüne göre kategorilendirilmiştir. Bunlar da K1, K2, K3 yetki belgeri adını almışlardır.
K Yetki Belgesi:Firma ve kişilere yurt içinde nakliyat/taşımacılık yapabilmesi için verilen belgedir.Yapılan taşımacılık işine göre 3′e ayrılır.
K1 Yetki belgesi : Yurtiçinde ticari amaçlı eşya taşımacılığı yapacak kişilere verilen belge türüdür.
K2 Yetki belgesi: Ticari bir maksat gütmeden sadece kendi işleri için yurt içi taşımacılık yapacak firmalara verilen belge türüdür.
K3 Yetki belgesi : Yurt içerisinde ev ve büro eşyası taşımacılığı yapacak olanlara verilen belgedir.
Bir nakliyat firmasının yada tüzel kişilerinn bu belgeleri bulundurması kanunen zorunludur.Bu işle uğraşan firma yada tüzel kişi  bu belgeleri bir ücret karşılığında alabiliyor.Aslında bu işi yapan birinin nakliyat yetki belgelerini alması bu yapmaktaki kararlılığını gösterir, vurguncu olmadığını gösterir.Yukarıdaki belgelere sahip olanların kanunen bu işi yapabileceklerinin delilidir